6 zásad jak na zdravé hubnutí po porodu

Být krásná je celoživotním snem snad každé ženy. Jenže když se do cesty „postaví“ mateřství, hormonální smršť a s ní deset i víc kilogramů, s kterými jsme dosud nepočítaly, zdá se, že je krásná postava minulostí. Nemusí to tak být!

Na začátek malé upozornění. To, že některé celebrity se fotí už dva měsíce po porodu v předporodní váze a figuře, neznamená, že hubnutí po porodu jde tak rychle. Rychle nabyl, rychle pozbyl, dalo by se říci a odkázat na jojo efekt, o který si tělo při skokovém úbytku váhy koleduje. Nemluvě o negativním vlivu na výživu kojeného miminka. Podívejme se společně na tipy na dlouhodobé snižování a udržování váhy. Tedy takové, s kterými budete o úbytek kilogramů usilovat sice déle, ale zato vás čekají trvalé výsledky (pokud u níže vypsaných pravidel vydržíte).

1. Jezte víckrát denně menší porce

Jíst pravidelně a několikrát denně znamená naučit tělo, že svůj přísun energie vždy dostane a není proto nutné schovávat si ji do zásoby v podobě nevzhledných tukových polštářků. Ideální doba mezi jídly se pohybuje mezi 2,5 a 3 hodinami – záleží na vašich preferencích a možnostech. Je nám jasné, že s miminkem se denní řád zcela stanovit nedá, ale čím víc se k ideálnímu stavu přiblížíte, tím víc naučíte svoje tělo neskladovat si tuky do zásoby.

2. Poslední jídlo dne snězte nejpozději 2 hodiny před spaním

Některé teorie tvrdí, že poslední jídlo by měl člověk sníst nejpozději v 18 nebo 19 hodin. Troufáme si říct, že je to hloupost. Tedy pokud se člověk nechystá ulehnout v 20 nebo 21 hodin. Protože jdete-li spát o půlnoci, znamená to hladovění (ano, hladovění) v řádu pěti a více hodin plus ty hodiny, kdy spíte. A co udělá tělo, když má hlad? Při nejbližší možné příležitosti si začne ukládat živiny na horší časy…

3. Na velikosti porce záleží

Pokud jste byla v těhotenství zvyklá sníst všechno, co vám přišlo na oči, protože „miminko to přece potřebuje“, bude pro vás tento bod docela oříšek. Rada totiž zní: přizpůsobte denní dávku energie (tedy jídla) svému bazálnímu metabolismu. Jeho hodnotu zjistíte nejlépe u odborníka, ale přibližně dopočítat se dá i podle internetových kalkulaček. Pro hubnutí je nutné mírně snížit přijem energie (na toto u kojení dávejte opravdu pozor, abyste nepřišla o mléko, nebo dítě nedostávalo kvůli razantnímu hubnutí skrze mléko do těla toxiny vylučované při spalování uložených tuků) a tedy i porce. Háček je v tom, že když porce snížíte razantně (na míň, než vaše tělo skutečně potřebuje), váha se může také zastavit nebo stoupat – tělo se brání nedostatku energie tím, že si maximum přijatých živin ukládá.

4. Přemýšlejte nad skladbou jídla a nešiďte se

Budeme-li se držet 3 hodinových rozestupů mezi jídly, znamená to snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři. Případně i druhou večeři v podobě něčeho malého s vyšším obsahem bílkovin a nižším obsahem cukrů (tvaroh, bílý jogurt). Těch pět jídel denně by vždy mělo obsahovat vyvážený poměr živin čítajících bílkoviny, sacharidy a tuky. Ráno může snídaně obsahovat více sacharidů, na večeři jich zvolte míň. Ale nevynechávejte je. Ani bílkoviny nebo tuky (zejména ty rostlinné). Nad zdravým složením svého jídla musíte přemýšlet nejen kvůli hubnutí, ale samozřejmě i proto, aby vaše miminko dostávalo skrze mateřské mléko všechny živiny, které potřebuje.

5. Dodržujte pitný režim

O důležitosti pitného režimu už byly napsány tisíce stránek. Takže jen pro připomenutí: pijte. Začněte sklenicí vody po ránu nalačno, pokračujte v menších dávkách přes den a trochu vody (případně čaje, minerální vody) si připravte i ke kojení. Ideální množství vody, jaké byste měla denně vypít, spočítáte podle svého BMI. Pokud sportujete, budete jí potřebovat více než v klidu. Na druhou stranu se ale nemusíte striktně držet předepsaného množství tekutin. Každá jsme jedinečná a proto potřebujeme rozdílný objem tekutin. Proto když nemáte žízeň, zbytečně do sebe vodu „nelijte“, i když to znamená, že jí vypijete méně, než vám spočítala internetová kalkulačka.

6. Sportujte

Víme, že cvičení s malým dítětem v celodenní péči vypadá jako iracionální představa, avšak při troše vůle přijdete brzy na to, že i s kočárkem se dá chodit nebo běhat. A děti to kodrcání zpravidla docela baví… Se sportem začněte nejdřív šest týdnů od porodu a zvolna. Ideální je začít posilovat svaly pánevního dna a hodně chodit. Silovější cvičení nebo sport s otřesy lze zařadit až později. A pozor taky na náročné sporty, po nich se doporučuje kojit nejdříve až 2,5 hodiny po tréninku kvůli kyselině mléčné uvolněné do mateřského mléka. Některé z vás budou možná řešit i jizvy po miminku, o těch si můžete přečíst zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *